Badania

Prosto czy na okrągło, czyli jak prawidłowo skracać paznokcie.

Data publikacji: 27.02.2023

Autor: medica-per-pedes-cms-admin

Średni czas czytania: 5 min

Umów się na wizytę!

Zadbaj o zdrowie swoich stóp – skorzystaj z usług podologa! Odkryj nasze różnorodne zabiegi i badania podologiczne, które pomogą Ci zachować komfort i poprawić kondycję swoich stóp.

Zapraszamy do naszego gabinetu podologicznego już dziś!

Umów wizytę

Wiele osób, które przychodzą do Gabinetów podologicznych pyta o to, w jaki sposób powinni skracać paznokcie, aby uniknąć powikłań w postaci bolesnego wrastania. Każdy pacjent powinien być dokładnie poinstruowany przez specjalistę, jak się wykonuje tą czynność i dlaczego akurat w taki sposób. Bo nie zawsze trzeba skracać paznokcie “na prosto”. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas obcinania paznokci? Przeczytaj poniżej.

Chyba każdy, kto chociaż raz miał problemy z paznokciami w stopach (ale nie tylko) zastanawiał się nad tym, w jaki sposób powinien obcinać paznokcie, aby sobie nie zaszkodzić po raz kolejny.

Wszędzie, gdzie tylko jest mowa na temat skracania płytek paznokciowych mówi się, że powinno się je skracać na prosto – zwłaszcza w stopach. Ale czy tak naprawdę wszyscy powinni obcinać paznokcie w taki sposób? Czy jednak można obcinać „na okrągło”?

Odpowiedź dla osób, które profesjonalnie zajmują się pielęgnacją paznokci, jest oczywista. Oczywiście mam na myśli osoby, które są dociekliwe i znają szczegółową budowę paznokcia, przynajmniej częściowo przeanalizowały jego kształt i podchodzą do zabiegu z pełną odpowiedzialnością.

Zacznijmy więc od początku.

Paznokieć to wytwór naskórka, który produkowany jest przez macierz znajdującą się pod tylnym wałem paznokciowym. Ściśle przylega do łożyska.

Najważniejsze elementy paznokcia to wspomniana już macierz i łożysko, ale także lunula, czyli obłączek, wały okołopaznokciowe, wolny brzeg paznokcia, eponychium i hyponychium.

Obraz takiego paznokcia wygląda tak:

Każda część paznokcia pełni odpowiednią funkcję i ma konkretną budowę, dlatego na każdą z nich należy zwracać uwagę. Ale nie o tym jest tutaj mowa chociaż i tak przytoczę tutaj funkcje wymienionych elementów. Ale jedynie te najważniejsze, a skupię się wyłącznie na dwóch, które decydują o tym, jak powinien być obcięty paznokieć.

Dla tych, którzy chcą sobie przypomnieć budowę paznokcia proszę zerknijcie poniżej:

Macierz paznokcia to jego najważniejsza część. To tutaj dochodzi do produkcji komórek paznokciowych, z których powstaje płytka paznokciowa.

Łożysko paznokcia jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie do niego mocno przylega paznokieć. Łożysko jest mocno unaczynione i unerwione, stąd większość urazów paznokcia jest bardzo bolesna.

Wały okołopaznokciowe pełnią funkcje granicy paznokcia i wyznaczają jego szerokość, a także chronią go przed urazami.

Eponychium to ta grubsza skórka, która niestety bardzo często jest głęboko wycinana. A przecież nie powinno się tego robić, ponieważ to właśnie ona chroni paznokieć, macierz, łożysko i wał paznokcia przed infekcjami.

Lunula to fragment paznokcia, który jest jeszcze nie do końca wykształcony. Jest to bardzo delikatne miejsce charakteryzujące się mleczno-białym kolorem w kształcie półksiężyca.

I Hyponychium – najważniejszy element przy skracaniu paznokci. Wyznacza on granicę, gdzie rosnąca płytka paznokcia oddziela się od łożyska tworząc wolny brzeg paznokcia, który jest obcinany.

Jak powinno się skracać paznokcie?

Teraz przyszedł moment, aby wyjaśnić, jak prawidłowo obcina się paznokcie “na prosto” czy “na okrągło”.

Wszystko zaczyna się od lunuli, która tak jak już wcześniej pisałam ma kształt półksiężyca. Musze tutaj zaznaczyć, że lunula lunuli nie równa. Każda ma inne wygięcie łuku. Jedne są bardziej wygięte inne bardziej płaskie, a wszystko zależy od tego jaki kształt odziedziczymy. Ten właśnie łuk obłączka w dalszej kolejności nadaje kształt hyponychium. To widać na zdjęciach poniżej.

Na zdjęciu zaznaczyłam krzywiznę lunuli, która jest niemal identyczna z krzywizną hyponychium. Oba te elementy zaznaczone są zielonymi łukami. I to właśnie ten kształt mówi nam o tym, jaki kształt należy nadać paznokciowi. Oczywiście to nie wszystko na co należy zwrócić uwagę. Zapewne zauważyłeś błękitną linie powyżej. Ta linia pokazuje jak maksymalnie skrócić paznokieć, aby nie doprowadzić do rogowacenia wałów paznokciowych, spowodowanych drażnieniem zbyt krótkiego paznokcia, ani do (nie daj Boże) wrastania paznokcia, którego bok został niewłaściwie obcięty i fragment został wewnątrz wału okołopaznokciowego.

Jak wyznaczyć długość paznokcia?

Bardzo prosto. Widać to bardzo ładnie na załączonym zdjęciu. Długość paznokcia wyznacza boczny rowek wałów paznokciowych. Tam gdzie on sie kończy, tam powinno się rozpoczynać skracanie i nie powinno się skracać głębiej. Czyli dokładnie tak, jak wskazuje błękitna linia. Na rysunku ta linia jest lekko spłaszczona,  jednak zachowuje kształt tak lunuli, jak i hyponychium.

Powiem tak: Natura bardzo ładnie daje nam wiele informacji, z których możemy czerpać wiedzę, należy tylko dokładnie się przyjrzeć.

Mam nadzieję, że po tym wpisie będziesz już wiedział, w jaki sposób prawidłowo skracać paznokcie i jeśli nie ma takiej potrzeby nie będziesz wycinał boków paznokcia, ani obcinał go zbyt prosto.

Moja Rada

Jeszcze na koniec proponuje nie skracać paznokci obcinakiem, który za nic nie pasuje do naturalnej płytki paznokcia i tylko podczas jej skracania powoduje pękanie albo rozdwajanie płytki paznokcia. Najlepiej obcinać paznokcie specjalnymi cęgami – milimetr po milimetrze – albo małymi nożyczkami. Ewentualnie, jeśli masz problem z używaniem tych narzędzi, wystarczy zwykły pilnik – szklany lub drobnoziarnisty papierowy, który nigdy nie spowoduje zbyt głębokiego skrócenia płytki paznokcia.

Potrzebujesz pomocy podologa?

Zobacz poprzedni wpis

Zobacz kolejny wpis