DBAJMY O STÓPKI NASZYCH POCIECH

Statystyki dotyczące nieprawidłowości stóp u  najmłodszych są alarmujące. Każdy rodzic powinien uświadomić sobie, że dziecięce stopy to nie są miniatury dorosłych stóp. Stopy dzieci kształtują się mniej więcej do 12-14 roku życia i to właśnie do tego wieku należy szczególnie zadbać o ich prawidłowy rozwój.

“Stopki niemowlaków są luźną konstrukcją chrząstkową, która dopiero z czasem zastąpiona zostanie konstrukcją kostną. Proces zapoczątkowany w łonie matki kończy się dopiero ok. 13-14 roku życia, kiedy to stopy nabierają swojej dojrzałej formy. Niemowlęta nie mają sklepień, a plantarna część stóp wypełniona jest tkanką tłuszczową, która zanika około 2 roku życia..” – pisze dyplomowany podolog Magdalena Hafezi – Chojecka.

Dzieci w 2 roku życia z natury mają koślawe nogi, a dopiero w wieku ok. 6 lat osie nóg się utrwalają, a szkielet stóp zaczyna twardnieć. Cała konstrukcja nabiera rzeczywistego kształtu jaki będą miały stopy w wieku dorosłym.

GIMNASTYKA STÓP

Gimnastyka stóp jest istotnym elementem w rozwoju dziecięcego układu ruchu , chroni stopy przed deformacjami, płaskostopiem , ma również pozytywny wpływ na wady wrodzone czy też dziedziczne.

Ćwiczenia stóp mogą być stosowane zarówno w celach profilaktycznych jak i korekcyjnych. Podczas całego procesu rozwoju powinno się zapewnić dzieciom odpowiednią ilości swobody ruchowej celem wzmocnienia mięśni i statyki kończyn dolnych. Należy zadbać o to, aby dziecko w okresie niemowlęcym mogło swobodnie chwytać oraz poruszać swoimi nóżkami, w późniejszym stadium rozwoju miało możliwość biegania po naturalnym podłożu – w domu po parkiecie , za zewnątrz po trawie, piasku. Podczas mycia ząbków stawało na paluszkach, w trakcie zabaw chwytało z podłogi drobne przedmioty, zwijało, rozrywało papierowy ręcznik, zataczało piętą koła.

Najlepiej, gdy ćwiczenia będą miały formę zabawy, wykonywanej  regularnie w grupie, często w formie konkursów sprawnościowych.

BUTY

Jak prawidłowo dobierać dziecięce obuwie:

  • Przy każdym zakupie mierz stopę dziecka i wnętrze buta, nie sugeruj się samym rozmiarem.
  • Kupuj buty minimum o 0,5 cm większe niż stopa dziecka (12 -17 mm!).
  • Sprawdź, z jakich materiałów obuwie zostało wykonane
  • Wybieraj buty z miękką podeszwą i szerokimi noskami, ale zapewniające stabilizację pięty
  • Nie zakładaj dziecku używanych butów, jeśli nie masz gwarancji, iż poprzedni użytkownik nie borykał się z wadami postawy – co widać po zdeformowanych, wykoślawionych bucikach!
  • Regularnie wietrz, susz i dezynfekuj buty dziecka (najlepiej, aby nie zakładało tej samej pary dwa dni z rzędu)
  • Nie kupuj dziecku klapków – to obuwie jest szkodliwe nawet dla dorosłych stóp
  • Latem wybieraj przewiewne, mocowane do stopy sandały, zaś wysokie obuwie sznuruj tak, aby dobrze trzymało się nogi
    autor: Magdalena Hafezi-Chojecka publikacja Festiwal Biegowy

Jak często należy kontrolować, czy buty pasują jeszcze do stóp?

  • rok –3 lata – co 2 miesiące
  • 3–4 lata – co 4 miesiące
  • 4–6 lat – co 6 miesięcy

W grupie młodzieży sprawy mają się wcale nie lepiej, choć system nerwowy, czyli połączenia nerwowe z podeszwy stopy do mózgu już się wykształcił. Badania przeprowadzone w grupie wiekowej do 18 roku życia wykazały, że u ponad 40% jej przedstawicieli (a w szczególności u chłopaków) bardzo często spotykano obuwie o 2–3 rozmiary większe, co mogłoby wskazywać na próby oszczędności. Wszak stopy dzieci rosną wciągu roku o 2 do 4 rozmiarów, rodzice kupują więc dzieciakom większe obuwie w przekonaniu, że stopy dorosną do butów. Zbyt duże obuwie sprawia jednak, że dzieci i młodzież „ciągną” za sobą buty, a to grozi deformacjami stóp, zmianami chodu oraz zmianami w całym układzie ruchu. Najczęstsze skutki noszenia zbyt dużych butów to rozchodzenie się kości śródstopia, palce krogulcze i młotkowate.

Źle dobrane obuwie  może być przyczyną wielu problemów ze stopami np. wrastania paznokci.

NADPOTLIWOŚĆ

Bardziej , niż wszystkie inne problemy stóp skrywany jest problem ich nadpotliwości.  W wypadkach, kiedy potliwości towarzyszą efekty zapachowe, z problemu patologicznego powstaje problem tabu, a wraz z nim „diabelski krąg”: ponieważ pocą się stopy, to nie zdejmuję butów, ponieważ nie zdejmuję butów, to smierdzi, ponieważ śmierdzi to nie zdejmuje butów, ponieważ nie zdejmuję butów, to pocą się stopy…

Jeżeli rodzice są zaniepokojeni, iż stopy ich dzieci szybko się pocą, mogą się uspokoić – jest to zjawisko powszechne i powinno samoistnie ustąpić w okresie dojrzewania.  Większym problemem okazuje się odpowiednia pielęgnacja stóp, niż sama dolegliwość. U maluchów nie powinno się stosować farmaceutyków blokujących pracę gruczołów potowych.

Przede wszystkim ograniczać kontakt skóry z wilgocią – regularnie zmieniać dziecku skarpetki, suszyć i dezynfekować buty, stosować naturalne, przepuszczające powietrze materiały. Trzeba pamiętać, iż wilgotne środowisko jest wymarzonym miejscem dla rozwoju innych chorób np. Brodawek i grzybicy.  Pomocne mogą być serie zabiegów z jontoforezy wodnej.

 

WKŁADKI Jurtin medical®

dr Aleksander Sikorski, chirurg stóp

Ośrodek Opieki nad Stopami, Akwizgran (Aachen), Niemcy
Wreszcie się pojawiły: ortopedyczne wkładki do butów, które sprostały wymaganiom biomechaniki stopy i korygują nieprawidłowe ustawienia stawów stopy. Willy Jurtin odkrył, że ustawienie stopy w dolnym stawie skokowym ma decydujący wpływ na stabilność stopy stojącej lub znajdującej się w ruchu. Indywidualnie modelowane wkładki Jurtin medical® bazują na tych samych zasadach biomechaniki, co moje operacje korygujące na przedniej i tylnej części stopy. Z tego względu można je polecać bez ograniczeń do nieoperacyjnej terapii schorzeń stóp.

dr Stephen Weber, lekarz terapii manualnej i kinezjologii stosowanej

Wynalazek koła w technice ortopedycznej – nareszcie wkładki wspierają stopę tak, jak ją skonstruowała natura.

dr Ivan Ramsak, lekarz kinezjologii stosowanej
Klagenfurt, Austria

Od lat pracuję z powodzeniem stosując indywidualnie modelowane wkładki Jurtin medical® wciąż otrzymując od moich pacjentów bardzo dobrą opinię. Dzięki indywidualnie modelowanym wkładkom Jurtin medical® stwarzana jest optymalna pozycja kostna, a dzięki temu stwarza się indywidualną ruchliwość ścięgien. Wielu moich pacjentów nie wyobraża sobie chodzenia bez wkładek Jurtin medical®.

Potrzebujesz pomocy podologa?