Badanie ABI to inaczej mówiąc badanie kostka – ramię, które polega na oznaczeniu ilorazu wyższego skurczowego ciśnienia tętniczego na kończynie dolnej do wyższego skurczowego ciśnienia tętniczego na kończynie górnej. (Norma to 0,9-1,2). Mniejsze wartości wskaźnika informują o zwężeniu światła tętnic w kończynach dolnych, natomiast bardzo wysoki wynik wiąże się z bardzo groźnym zjawiskiem jakim jest sztywność tętnic co w konsekwencji braku leczenia może doprowadzić do śmierci chorego.

Za prawidłowe wartości przyjmuje się wynik mieszczący się w zakresie 0,9

Jak wygląda badanie?

Badanie jest nieinwazyjne i wykonywane w pozycji leżącej. Na przedramiona oraz na kostki nakładane są specjalne mankiety które są pompowane do osiągnięcia odpowiedniego ucisku na miejsca gdzie są założone i następuje pomiar jednocześnie we wszystkich kończynach. Po upływie ok minuty na monitorze  widoczny jest dokładny wynik badania.

Z uwagi na fakt, iż nasz Gabinet posiada najnowszej generacji urządzenie MESI mTablet do mierzenia ABI, specjalista nie musi wykonywać pomiarów na każdej kończynie osobno, a popełnienie błędu w obliczeniu wskaźnika jest praktycznie niemożliwe.

MESI mTablet – to najnowszej generacji wielofunkcyjne urządzenie diagnostyczne stanowiące unikalne rozwiązanie, łącząc bezprzewodowe moduły diagnostyczne z rejestrem danych Pacjenta oraz aplikacje medyczne w jednym systemie. Posiada Elektroniczne archiwum medyczne, dzięki czemu wszystkie dane i wyniki Pacjenta są przechowywane i dostępne w bezpiecznym wewnętrznym archiwum i chmurze. Dzięki temu zapewniona jest natychmiastowa i bezpieczna konsultacja specjalistyczna oraz zaawansowana analiza danych. Tablet posiada funkcje aparatu dzięki czemu, istnieje możliwość prowadzenia dokumentacji zdjęciowej. Dodatkowo MESI Tablet posiada możliwość podłączenia innych modułów i wykonanie innych badań. Należą do nich:

  • Pomiar Ciśnienia Krwi
  • EKG – elektrokardiogram
  • TBI – wskaźnik paluch-ramię
  • SpO2 – pulsoksymetr

Dzięki tak rozwiniętym możliwościom cyfrowych badań nasz Gabinet będzie mógł przeprowadzać już wkrótce szczegółowe badania przesiewowe wszystkich osób, które tego potrzebują. W chwili obecnej wykonujemy Badanie ABI oraz pomiar ciśnienia. Już wkrótce będziemy rozszerzać diagnostykę o kolejne aplikacje.

Potrzebujesz pomocy podologa?